Header Ads

Drzewoterapia - zdrowie z leśnych drzew

Drzewoterapia - co to jest i na czym polega?

Drzewoterapia znana również jako sylwoterapia to jedna z gałęzi medycyny naturalnej wykorzystująca w procesie uzdrawiania energię i lecznicze właściwości poszczególnych gatunków drzew i krzewów.

Najprostszym znanym przykładam sylwoterapii pobudzającym organizm człowieka do samoleczenie jest już zwykły spacer po lesie.  Przebywanie w bliskim otoczeniu drzew wywiera zbawienny wpływ na nasz organizm, między innymi poprawia nasze ogólne samopoczucie i wprowadza w dobry nastrój. Ze śródleśnego spaceru płynie znacznie więcej zdrowotnych korzyści dla naszego organizmu niżby nam się to wydawało.  Spacer w leśnej kniei pomaga zachować także równowagę psychiczną, wzmacnia układ odpornościowy, pobudza organizm do regeneracji, uspokaja i odpręża, odstresowuje w chwilach napięcia i rozdrażnienia nerwowego oraz poprawia koncentracje i dodaje siły do działania.

Jednak, samo przebywanie w otoczeniu drzew nie wystarcza. Dla uzyskania lepszych rezultatów terapii zalecane jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu ze zdrowym drzewem. Wybierając drzewo do sylwoterapii należy zastosować się do kilku podstawowych zasad, po pierwsze drzewo musi być w średnim wieku, silne i zdrowe, po drugie nie powinno być zaatakowane przez pasożyty oraz porośnięte przez grzyby, mchy i porostów takich jak huba czy jemioła, po trzecie drzewo takie musi posiadać nie naruszone gałęzie pnia i korony. Drzewa posiadające uszkodzenia i połamane gałęzie, bądź zaatakowane przez wspomniane wyżej pasożyty znajdują się w słabszej kondycji zdrowotnej, a przez to wydzielą mniej dobrej energii potrzebnej do sylwoterapii. Także, drzewa młode lub bardzo stare posiadają mniej pozytywnej energii i wydzielają mniej właściwości leczniczych.

Nawiązanie leczniczego kontaktu z drzewem jest bardzo łatwo, polega ono na przytuleniu się do drzewa klatką piersiową i objęciu jego pnia rękami. W czasie terapii bardzo ważne jest oddychanie, musi być ono spokojne, równomierne i głębokie. Podczas kuracji równie ważne jest  położenie twarzy względem drzewa, należy ją trzymać blisko kory drzewnej, a nawet lekko oprzeć na pień drzewa, czynność ta znacznie zwiększy ilość wchłoniętych przez nas układ oddechowy olejków eterycznych wydobywających się przez korę drzewa. Prowadząc terapię dotykamy pnia drzewa gołymi rękami, możemy także oprzeć się o pień plecami, bądź dotykać go stopami. Zetknięcie odsłoniętych części naszego ciała z zewnętrzną częścią drzewa umożliwi nam zaczerpnięcie wewnętrznej siły tkwiącej we wnętrzu rośliny, czyli tak zwanych bioprądów, zaś prawidłowo prowadzone oddychanie zapewni maksymalne wchłonięcie wydzielanych przez roślinę olejków eterycznych i leczniczych substancji określanych jako fitoncydy.

Drzewną terapię należy przeprowadzać w spokojnych miejscach z dużą ilością zdrowych drzew, najlepsze do tego celu są mniejsze i większe lasy pozwalające na wewnętrzne wyciszenie się i odizolowanie od współczesnej cywilizacji, w nich także łatwiej nawiązać kontakt z dziką przyrodą i uzyskać bardzo dobre rezultaty terapii.

W sylwoterapii wykorzystuje się rożne gatunki drzew, zarówno te z rodzaju drzew liściastych jak i iglastych, każde z nich posiada inne olejki eteryczne, wobec czego przejawia inne właściwości lecznicze. Sosna, jodła, lipa oraz świerk wykazują lecznicze działanie na układ i drogi oddechowe, natomiast brzoza, wierzba, grab, jarzębina, jawor, jesion, klon, buk i dąb wykazują zbawienny wpływ na psychikę człowieka, działają uspokajająco, poprawiają koncentrację i równowagę psychiczną oraz dodają odwagi i pewności siebie. Z kolei drzewa owocowe, głównie grusza i czereśnia korzystnie wpływają na układ krążenia, zaś dęby i kasztanowce wspomagającą rozwój intelektualny. Niektóre gatunki drzew przejawiają różnorodne spektrum działania leczniczego, prócz redukowania poziomu stresu i poprawiania nastroju, działają także przeciwbólowo np. wierzba, lub oczyszczająco poprawiając zarazem przemianę materii i zapobiegając odkładaniu się kamienia tak jak brzoza.

Nie tylko wnętrze drzewa posiada lecznicze właściwościowi, zawierają je także pąki, liście, kwiaty, owoce, soki oraz kora drzew, w tym miejscu drzewoterapia miesza się z ziołolecznictwem wykorzystującym wspomniane surowce rośliny w procesie naturalnego leczenia.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.