Header Ads

Zielone Świątki - majowe święto

W maju jak w raju głosi stare, polskie przysłowie. Jak zatem nie wierzyć przypowieściom ludowym, gdy maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w naszym kraju, gdy możemy spędzić miło czas na łonie Natury wśród tętniącego pełnia życia świata przyrody, podziwiając przy tym uroki i piękno rodzimego krajobrazu oraz delektując się ciepłym i rześkim wiosennym powietrzem niosącym ze sobą przemiłą woń kwitnącej przyrody.

Znaczenie Zielonych Świątek
Zielone święta to drugie w kolejności naturowiercze święto wiosenne.  Wpisane ono jest w nieprzerwany rytm przyrody ukazując tym samym piękno odrodzonego życia. Majowe święta stanowią kulminację wiosennych zabiegów wprowadzających nowe życie i przywracających dawny ład i porządek. Powszechnie rozkwitająca, bujna i zielona roślinność sprawia, że majowe uroczystości są swoistą ceremonią zielonego życia - świętem ziemi, drzew i wszystkich roślin, celebracją płodności świata przyrody. Zielone Świątki wyznaczają ostatni moment na zapewnienie urodzaju i obfitych zbiorów oraz zwiastują i przygotowują na nadejście niedalekiego choć wyczekiwanego lata. Jednak, czasami zdarzą się i tak, że na ów zielony maj zamiast rosnącej trawy i kwitnących kwiatów zalega jeszcze gruba bądź niewielka warstwa śniegu i lodu, albo jeszcze niekiedy białym śniegiem poprószy, a już na pewno rolnikom i sadownikom mroźny poranek dokuczy. Te nieczęste acz możliwe anomalia pogodowe uważane był przez naszych przodków za harce, ostatnią  rozgrywkę kapryśnej i złośliwej zimy, która nie mogąc pogodzić się z przegraną walką, w akcie zemsty płata ludziom figle. Tak więc Zielone święta to również oczyszczenie z zalegających niekiedy resztek czasu zimy.

Symbolika Zielonych Świątek
Piękno odrodzonej przyrody znalazło swoje odzwierciedlenie w symbolice majowych świąt upamiętniających zwycięstwo wiosny. Rozkwitające powszechnie zielone gałęzie drzew i krzewów oraz kwitnące kwiaty i rośliny stały się niezastąpionym symbolem odrodzenia i ciągłości istnienia oraz źródłem energii życiowej, które w czasie majowych świąt przybiera wręcz magicznego znaczenia gwarantując pomyślność i zdrowie.

Tradycje Zielonych Świątek
Kultywowanym po dziś dzień zwyczajem Zielonych świąt jest majenie - dekorowanie domów zielonymi gałązkami drzew, tatarakiem, kwiatami i ziołami, mające zapewnić zdrowie, siłę witalną i energię życiową na nadchodzący rok oraz chronić mieszkańców domu przed złem, czarami i urokami. Zielonymi gałęźmi symbolizującymi życiową moc rozkwitającej przyrody majono również pola. Czynność ta miała zapewnić urodzaj i doprowadzić do pomyślnych żniw, chronić uprawy przed suszą i szkodnikami, a także przegonić resztki izmy zalegające czasami na polach. Do majenia upraw rolnych wykorzystywano gałęzi rożnych gatunków drzew, zaś do majenia domu używano głównie brzozowych gałązek.W niektórych regionach majono także bydło, głownie krowy przybierając je w wykonane z polnych kwiatów świąteczne wińce.
Równie powszechnym zwyczajem Zielonych świąt było święcenie wianków i palm wykonanych z ziół i polnych kwiatów, przy czym dziewczęta zawsze święciły wianek, a chłopcy palmę stanowiącą symbol płodności i ciągłości życia. Jako iż majowe świątki to huczne i radosne celebrowanie życia to obchody świąteczne przeprowadzano na łonie przyrody. Obchodom uroczystości świątecznych towarzyszyły wiosenne pochody i pikniki ze śpiewem, tańcem i swawolnymi zabawami związanymi z kultem płodności.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.