Header Ads

Rumianek pospolity w ziołolecznictwie

Rumianek pospolity to jednoroczna roślina polna powszechnie występująca na polach uprawnych, dzikich łąkach i pastwiskach, przydrożach oraz nieużytkach rolnych. Porasta głownie tereny bardzo dobrze nasłonecznione i mało zarośnięte o dobrych glebach, często spotykany jest także na obszarach o piaszczystym lub gliniastym podłożu. Występujący na polu uprawnym wśród kłosów zbóż, przez rolników uważny jest za chwast polny. Rumianek pospolity jest niedużą rośliną, osiągającą maksymalnie 50 lub 60 centymetrów wysokości. Kwitnienie rumianka rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu. W tym czasie na silnie rozgałęzionych łodygach rośliny, pojawiają się dwa rodzaje kwiatu, jedne są drobne, rurkowate i ubarwione na żółto i tworzą wewnętrzny środek kwiatu, czyli tak zwaną główkę. Drugie natomiast są znacznie większe, językowate i białej barwy, umiejscowione po zewnętrznej stronie otaczające dookoła żółtą główkę. Obydwa rodzaje kwiatów tworzą kwiatostan, popularnie określany koszyczkiem rumianku, który w czasie kwitnienia wydziela silny, charakterystyczny i aromatyczny zapach.

Zastosowanie i właściwości lecznicze rumianku
Jako surowiec  zielarski wykorzystuje się całe kwiatostany rumianku, czyli tak zwane koszyczki. Wykazują one działanie uspokajające, nasenne, przeciwzapalne i antybakteryjne, a także rozkurczowe i antyalergiczne. Dodatkowo kwiaty rumianku pobudzają czynności żołądka oraz poprawia apetyt i pobudza przemianę materii. Wobec tego rumianek stosuję się jako środek leczniczy przy problemach z zasypianiem i bezsenności oraz w przypadku rozdrażnienia nerwowego, złego samopoczucia, czy w stanach niepokoju. Po za tym rumianek wykorzystuję się również przy problemach żołądkowych i dolegliwościach układu trawiennego, takich jak nieżyt żołądka, niestrawność, zgaga, uczucie palenia, czy wymioty. Ponadto rumianek używa się także podczas bólów i skurczów brzucha oraz podczas wystąpienia wzdęć i kolki. Rumianek znajduję zastosowanie również w leczeniu przeziębienia i grypy, a mianowicie towarzysząc im dolegliwości, takich jak zapalenie gardła i jamy ustnej, zapalenie zatok oraz katar, kaszel i chrypa. Rumianek wykorzystuję się także przy infekcjach pęcherza i układu moczowego, zapaleniu nerek i pęcherza, hemoroidach i dolegliwościach wywołanych miesiączkowaniem. Ponadto rumianek znajduje również zastosowanie zewnętrzne przy alergiach, wysypkach i wyrzutach skórnych, urazach i trudno gojących się ranach, zapaleniu spojówek i przepracowanych oczach. Dodatkowo rumianek używa  się do rozjaśniania i przemywania włosów, gdyż nadaję im miękkość i blask, likwiduje łupież i powstrzymuje wypadanie włosów.

Jak przygotowywać i stosować rumianek
Rumianek stosujemy zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Do zastosowania wewnętrznego na problemy układu pokarmowego i moczowego przygotowujemy napar zalewając szklanką wrzącej wody dwie lub trzy łyżeczki surowca zielarskiego na dziesięć minut. Tak przygotowany napar zażywamy 2-3 razy dziennie po pół szklanki. W przypadku przeziębień, kaszlu i kataru przyrządzamy inhalację z koszyczków rumianku. W tym celu w misce z wrzącą wodą zalewamy 3 łyżki surowca. Taką inhalacje prowadzimy 10 minut dwa razy dziennie. W podobny sposób przygotowujemy nasiadówki na hemoroidy i infekcje pęcherza. Z rumianku możemy przyrządzić także tak zwaną parówkę oraz zdrowotną kąpiel. W tym celu należy przygotować napar z dwóch garści surowca, który należy dodać do wody w wanie. Leczniczą kąpiel bierzemy około 10 minut. Napar z rumianku znajdują także zastosowanie do okładów, poprzez zamoczenie w nim wacika lub innego chłonnego materiału.

6 komentarzy:

 1. Cieszę się, że wpadłam na Twojego bloga :) ja prowadzę o bardzo podobnej tematyce :)

  pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi miło, że ktoś wpada na mojego bloga :) Może wymiana linkami?

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie :) Niestety nie udaje mi się dodać Twojego bloga do obserwowanych.... pozostaje mi umieścić go w linkach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też chcę obserwować... ^^
  Może napisz też coś o sobie i o swojej drodze do tej ścieżki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rumianek działa też moczopędnie, więc lepiej nie uspokajać się nim przed długim egzaminem pisemnym ;-)

  Pozdrawiam!
  Krucza

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam tu już kilka razy, ale nie znalazłam opcji "obserwuj" niestety.... a z chęcią obserwuję, czytam i podglądam... :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.