Header Ads

Krwawnik Pospolity

Zastosowanie

Jak sama nazwa tego zioła wskazuję, krwawnik pospolity jest ziołem stosowanym do gojenia się ran i hamowania wewnętrznego lub zewnętrznego krwawienia - hamuje drobne krwawienia z przewodu pokarmowego, płuc oraz hemoroidów. Krwawnik również obniża wysokie ciśnienie krwi, poprawia krążenie krwi w żyłach, łagodzi żylaki, pomaga w regulowaniu cyklów menstruacyjnych, redukuje obfite krwawienia oraz łagodzi ból menstruacyjny. Ponadto działa rozkurczająco oraz pobudza apetyt i ułatwiają przyswajanie pokarmów. Zewnętrznie dzięki właściwościom przeciwzapalnym stosujemy go przy stanach zapalnych skóry oraz na wszelkie rany i uszkodzenia skóry, aby przyspieszyć gojenie.

Jak stosować? 

Krwawnik może być stosowany jako herbatki i napary. Zewnętrznie stosowany jest w postaci kompresów, okładów i olejków. Przyrządzany napar z ziela powinien zawierać jedną łyżkę ziela krwawnika na szklankę wrzątku, który po 20 minutach przecedzamy. Napar taki należy pić dwa razy dziennie po pół szklanki.
Macerat natomiast otrzymujemy poprzez zalanie surowca przegotowaną i ostudzoną wodą i odstawieniu na 6-8 godzin. Macerat pije się 2--4 razy dziennie po pól szklanki.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.