Header Ads

Symbolika świąt

Naturowiercze święta ukazują naszą zależność ze światem natury. Czas każdego święta przedstawia nam, że nasze życie odbywa się w ścisłym związku z rytmem pór roku, układem ziemi i słońca. W cyklu rocznym zwanym często kołem roku wyznaczone są cztery święta związane z przesileniami i równonocami. Święta te są charakterystycznym czasem zmian w przyrodzie, wyznacznikiem końca i początku a obchodzenie ich jest swoistym powrotem do pierwotnych korzeni, życiem w zgodzie z naturą, jej zasadami i prawami. W naturowierczym kalendarzu występują święta o przeciwstawnych znaczeniach, w czasie Palinocki i Wielkiejnocy – przesilenia letnie i zimowego oddajemy symboliczną cześć słońcu i księżycowi. W lecie jest to zwycięstwo słońca, natomiast w zimie przegrana słońca a zarazem jego odrodzenie, będące symboliką męskości i żeńskości, młodości i starości, siły i słabości. Natomiast w czasie Nowego Narodzenia i Złotych Świątek – równonocny wiosennej i jesiennej oddajemy symboliczną cześć ziemi. Na wiosnę świętujemy odrodzenie życia, rozpoczynamy czas zasiewów, natomiast na jesieni zbieramy i dziękujemy za plony i dary natury, symbolizują czas dostatku i oszczędności. W śród naturowierczego kalendarza występują jeszcze dwa święta - Zielone Świątki i Zaduszki związane z życiem i śmiercią świata ludzi i natury. W czasie Zielonych świętujemy pełnię odrodzonego życia natomiast w czasie Zaduszek oddajemy część zmarłym przodkom.Wszystkie powyższe święta podkreślają równowagę i cykliczność natury z którą związana jest z naszym cyklem życia.

Wykaz i terminy świąt oraz skrócony opis

20.03-23.03 - Nowe Narodzenie/Nowe Latko
Święto przypadające w równonoc wiosenną, kiedy przyroda budzi się do życia, poświęcone narodzeniu się "nowego życia". 

30.04 - 01.05 - Zielone Świątki
Święto ziemi, drzew, roślin i "odrodzonego życia". 

21.06-24.06 - Palinocka  
Przesilenie letnie, najdłuższy dzień w roku, święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. 

22.09-25.09 - Złote świątki
Równonoc jesienna, święto poświęcone zbiorom zbóż w czasie którego dziękuje się za plony i dary natury. 

31.10-01.11 - Zaduszki  
Święto ku czci zmarłych przodków. 

21.12-24.12 - Wielkanoc/Gwiazdka 
Przesilenie zimowe, najdłuższa noc w roku po której zaczyna przybywać najkrótszego (jak dotąd) dnia w roku, a najdłuższej nocy ubywać. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, radości i miłości.

3 komentarze:

 1. Dlaczego niemal wszystkie święta (poza jednym) są radosne? Gdzie jest miejsce na zadumę, zastanowienie się nad przemijaniem, starością, śmiercią? W wielu pogańskich ścieżkach dostrzegam to samo zjawisko, które wydaje mi się dziwne. Dlaczego przez cały rok świętujemy siłę Słońca? Przesilenie zimowe - "Słońce jest słabe, ale od teraz rośnie w siłę!", przesilenie letnie - "Słońce jest dziś najsilniejsze w całym roku!". Dlaczego Piastunko nie zwracasz uwagi na to, że Słońce przez pół roku słabnie? Bo akurat w równonoc jesienną i Zaduszki ważniejsze jest coś innego? Jeśli zwracamy uwagę jedynie na przybywające Słońce, to tracimy cykliczność, a otrzymujemy tendencję wzrostową. Oczywiście Słońce osłabnie tak czy inaczej, ale jeśli zaczniemy to dostrzegać, może dzięki temu uda się świętować pełniej i żyć w większej harmonii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Święta o które pytasz z miejscem na zadumę, zastanowienie się nad przemijaniem, starością, śmiercią to właśnie Zaduszki, Wielkanoc i po części Złote Świątki.
  Oczywiście, że zwracam uwagę na słabnięcie słońca, tylko nie napisałam tego w poście bo jest oczywiste, że jeśli mamy przyrost to i ubytek siły słońca związany z równaną i cyklicznością natury :)
  Tak więc jeśli jedne święta związane są ze wzrostem Nowe Narodzenie to następne przeciwstawnie Złote Świątki związane ze słabnięciem.

  Piszesz "Dlaczego przez cały rok świętujemy siłę Słońca?".
  Moim zdaniem dlatego, że jest ono wyznacznikiem roku, przełomowych wydarzeń w świecie przyrody i w naszym życiu. Zresztą dla mnie może i dla wielu innych ludzi, słońce jest bardzo ważne, jest źródłem szczęścia, pogody i radości :)

  "Dlaczego niemal wszystkie święta (poza jednym) są radosne?"
  W święto się świętuje, a świętowanie to radość :) Może dlatego? :/ Zresztą życie jest za krótkie by się smucić a my w Polsce mamy za mało słonecznych i pogodnych dni...

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do drugiej części Twojej odpowiedzi, to nie chodzi mi o to, że świętuje się w ogóle Słońce, ale o to, że podczas święta próbuje się patrzeć tylko na pozytywną jego stronę, moim zdaniem trochę na siłę. Według mnie należy zwracać uwagę na to, że Słońca ubywa i starać się znaleźć nawet w tym siłę. To jak z problemami w życiu: uciekanie przed nimi nie sprawia, że ich nie ma, ale odważne stawienie im czoła dodaje sił. Moje pytanie o to, dlaczego święta są radosne rzeczywiście nie było zbyt trafne. Zresztą wszystkie powinny być radosne (według mnie nawet Zaduszki), ale każde z nich swoją energię bierze z czegoś innego i według mnie bardzo istotne jest, żeby o tym wiedzieć, jeśli chce się w pełni świętować i przeżywać Koło Roku.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.