Header Ads

Masław

W wreszcie przyszła pora na Masława Józefa Ignacego Krasickiego :)

Powieść ta przedstawia okres sławy tytułowego Masława i dzieje państwa Polskiego za panowania Kazimierza Odnowiciela, czyli czas spustoszenia i zwichrowania w państwie Polskim, spowodowane wielkim powrotem do pogaństwa. Wiele lat skrywana, tajona złość, żal i smutek przeradza się w bunt nie do złamania. Lud wraz ze swym przywódcą Masławem przywraca starą swobodę, dawną wiarę, na nowo stawia obalane świątynie, w których jawnie obchodzi wszystkie stare świątki.Wielkie dzieło nawrócenia legło w gruzach, padały kościoły i klasztory, umierali kapłani, którzy nie zdołali oprzeć się ogromnej sile ludu zajadle broniącej spadku wieków - konającego pogaństwa. Wiadome było żeby je pokonać i przywrócić porządek w państwie potrzeba by cudu.  Zaś widok ogromnych zniszczeń w sercach wielu z ocalałych chrześcijan zasiał ziarnko zwątpienia w miłosierdzie boże. Jednak na ratunek rycerstwu, duchowieństwu i  możniejszym co chrzest przyjęli podąża wnuk Bolesławowy - Kazimierz idący w sprawie krzyża i  chrześcijaństwa.

Masław to również lub głównie zabawna opowieść o miłości rodząca się w trudnych czasach wojny i śmierci. Historia jest o tyle zabawna, że dwóje braci Doliwów zakochuje się w tej samej pięknej i młodej dziewczynie.

Jeśli jesteś ciekaw czy Kazimierzowi uda się ugasić bunt i przywrócić ład w kraju oraz jak skończy się miłość czyli kogo wybierze Kasia - Mszczuja czy Wszebora, a może kogoś innego? Wszytko to dowiesz się sięgając po książkę, którą bardzo polecam.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.