Header Ads

Dzika róża w ziołolecnictwie

Dzika róża to wieloletnia roślina krzewiasta występująca na słonecznych łąkach, skrajach leśnych, ugorach  i przydrożach oraz mniejszych i większych zaroślach. Porasta głównie obszary o słabszych i przepuszczalnych glebach z domieszką wapnia w podłożu. Dzika róża osiąga przeważnie dwa lub trzy metry wysokości, niekiedy dorasta nawet do czterech metrów wysokości. Kwitnienie rośliny przypada na okres od początku maja do końca lipca. Kwity dzikiej róży są pięciopłatkowe i różowo ubarwione, wydają również delikatny, różany zapach. Kwiaty rośliny umiejscowione są na długich i  rozgałęzionych łodygach łukowato wygiętych i zwisających ku ziemi oraz wyposażonych w ostre, haczykowate kolce. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się owalne, czerwonej barwy owoce rośliny. Dzika róża znana jest także jako psia róża oraz szypszyna. Ze względów estetycznych i zdrowotnych, dzika róża coraz częściej uprawiana jest w przydomowych ogródkach, gdzie stanowi także przedplon dla róży ogrodowej.

Działania, właściwości i zastosowanie
Surowcem zielarskim są owoce dzikiej róży, stanowiąc bogate źródło witaminy C. Działają one ogólnie wzmacniająco uzupełniając niedobory witamin przy przeziębieniu, podczas ciąży i kruchości naczyń krwionośnych. Dzika róża działa także rozkurczająco i przeciwbiegunkowo, pomocna jest przy dolegliwościach układu pokarmowego biegunkach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz nieżytach przewodu pokarmowego. Dzika róża działa również żółciopędnie i moczopędnie znajduje zastosowanie przy kamicy żółciowej i nerkowej oraz zapobiega i łagodzi infekcje dróg moczowych. Wyciągi z dzikiej róży działają uspokajająco, pomagając w stanach ogólnego osłabienia, zmęczenia i stresu. Wzmacniają naczynia krwionośne, łagodzą podrażnienia przy zapaleniach i oparzeniach skóry nawilżając i regenerując skórę, a także pomagają przy trudno gojących się ranach.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Do różanej kąpieli wykorzystujemy dużą ilość świeżych lub suszonych płatków, które przed dodaniem do wanny zalewamy wrzątkiem. Napar z owoców dzikiej róży przyrządzamy z łyżki rozgniecionych owoców zalanych szklanką wrzątku i parzonych pod przykryciem przez 10-15 minut a następnie przecedzonych.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.