Header Ads

Jarzębina

Działania, właściwości i zastosowanie

Owoce jarzębiny działają głównie moczopędnie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbiegunkowo. Przyspieszają również gojenie się ran. Wykorzystywane są jako środek moczopędny przy problemach z wydalaniu moczu w chorobach nerek oraz  leczniczo w przewlekłych podrażnieniach i zaburzeniach trawienia  lub nieżytach żołądka. Odwar z owoców jarzębiny  korzystnie działa w leczeniu długotrwałej biegunki oraz pomaga przy kamicy nerkowej i żółciowej. Dzięki wysokiej zawartości Witaminy C napary jarzębinowe zaleca się również stosować przy przeziębieniach.


Jak stosować jarzębinowe leki?

Surowcami zielarskim jarzębiny są zarówno kwiaty zbierane w słoneczne i suche kwietniowe dni, jak i  w pełni dojrzałe owoce zbierane w październiku lub po pierwszych przymrozkach. Stosujemy tylko suszone owoce, gdyż świeże lub niedojrzałe owoce jarzębiny zawierają toksyczny kwas, który może powodować objawy uboczne.


  • Napar z jarzębiny przygotowujemy z jednej łyżki suszonych owoców lub kwiatów zalanych szklanką wody i gotowanych przez około 5 minut. Następnie po 20 minutach napar odcedzamy. Pijemy w 2-3 porcjach.

  • Odwar przyrządzamy z 2 łyżek rozdrobnionych owoców, zalanych szklanką wody i gotowanych przez około 30 minut. Następnie studzimy i cedzimy. Spożywamy pół szklanki, dwa razy dziennie.
  • Sok jarzębinowy przyrządzamy z kilograma umytych i rozgniecionych owoców jarzębiny. Do rozgniecionych owoców jarzębiny dodajemy pół kilo cukru i gotujemy mieszając w litrze wody przez 30 minut. Gdy cukier się rozpuści, cedzimy i przelewamy do butelek. Sok można pić bezpośrednio,  rozcieńczony wodą lub jako dodatek do herbaty.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.