Header Ads

Choinka

Wiecznie zielona choinka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Wielkiej Nocy. Tradycja dekorowania świątecznego drzewka wywodzi się z pierwotnego, pogańskiego kultu drzew, a dokładniej  kultu wiecznie zielonego drzewa symbolizującego życie i odrodzenie oraz przynoszącego szczęście i pomyślność. Obecnie jest ona jedną z głównych atrakcji i zwyczajów naturowierczych świąt zimowego przesilenia w czasie której spędzamy miło świąteczny czas w gronie najbliższych i rodziny wspólnie tworząc niepowtarzalne dzieła sztuki.

Za nim pojawiła się choinka...
Tradycja ubierania świątecznego drzewka jest dość młodym zwyczajem świątecznym przybyłym na nasze tereny z sąsiednich Niemiec. Zwyczaj ten poniekąd wywodzi się ze starej, polskiej tradycji wieszania jodłowej gałęzie, dzięki której z taką łatwością zakorzenił się w naszej kulturze narodowej. Podłaźnicę bo tak niegdyś zwano ową gałąź, przybraną jabłkami, orzechami, wypiekami oraz kolorowym opłatkiem zawieszał gospodarz w izbie u powały pod sufitem.  Robiono kilka takich świątecznych podłaźnic, przy czym najpiękniejszą zawsze trafiała do wnętrza chaty a pozostałe wieszano nad drzwiami wejściowymi do domu oraz w licznych pomieszczeniach gospodarskich. Głównym celem zawieszania podłaźnika było zapewnienie urodzaju, szczęścia, zdrowia i dobrobytu, miał on również chronić chronić mieszkańców domu przed złem i urokami, przywabić wiosenne Słońce i tym samym przyśpieszyć nadejście wiosny oraz zwiększyć płodność ziemi. Podłaźnica często była również wykorzystywana przez kawalerów do bezkarnego całowania wybranych panien.

Choinka w czasach współczesnych
Wiecznie zielona choinka na dobre zagościła w naszych domach, coraz częściej wykracza także poza granicę naszego domu wstępując do przydomowych ogrodów i  ogródków. Wzorem naszych dziadów i pradziadów dekorujemy ją powszechnie dostępnymi naturalnymi ozdobami, w tym celu wykorzystujemy suszone owoce - jabłka, cytryny i pomarańcze, a także orzechy, pierniki oraz rękodzieła tworzące małe arcydzieła wykonane z drewna, słomy, szyszek lub kolorowego papieru.  Zawieszane  Na czubku świątecznego drzewka zawieszamy gwiazdę symbolizującą odradzające się w momencie zimowego przesilenia niezwyciężone Słońce. Wokół zaś zawieszamy niezliczone ilości kolorowych, światełek będących symbolem wielu tysięcy gwiazd widniejących na nocnym nieboskłonie, natomiast  zawieszane na choince  jabłka tak jak dawniej i dziś mają przynieść mieszkańcom domu zdrowie i urodę a orzechy przynieść im siłę i dobrobyt.  Warto wspomnieć, że gwiazdy niegdyś stanowiły wyobrażenie zmarłych przodków i członków rodziny, zatem migające lampki na świątecznej choince możemy uznać także za symbol pamięci a nawet nadziei na lepsze jutro oraz znak przeszłych jak i przyszłych dni, mogą one także stanowić przedstawienie nieprzerwanej wędrówki Słońca. Tak przystrojona choinka bez wątpienia tworzy personifikację życia i wszystkiego co się z nim wiąże. 

Jaką choinkę wybrać?
Zapewne niejednego z nas w okresie przedświątecznym nurtuje to pytanie. Głównie rozważania skupiają się wokół wyboru sztuczna czy prawdziwa. Jeżeli żywa to do wyboru mamy dwa najpopularniejsze gatunki drzew iglastych - świerka lub jodłę. Jeśli posiadamy małe dzieci, które będą wspólnie z nami ubierać drzewko lepiej wybrać jodłę, gdyż posiada ona delikatne, niekłujące igły. Kupując świąteczną choinkę warto kierować się także ekologią i zdrowym rozsądkiem, dlatego lepiej wybrać choinkę posadzoną w doniczce, która w przeciwieństwie do ciętej posłuży nam wiele lat i nie wyląduje tak jak poprzedniczka na śmietniku po skończonych świętach. Taka choinka będzie rosnąć na naszych oczach a raz kupiona będzie towarzyszyć jako główny gość świątecznych uroczystości, zaś w chwili gdy będzie tak duża, że nie będzie się już mieści w domu lub na balkonie możemy przenieść ją do ogrodu gdzie posadzona na stałe posłuży kolejnym pokoleniom oraz będzie stanowiła piękną ozdobę naszego ogrodu. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami żywych drzewek możemy zdecydować się na sztuczny odpowiednik, który także umili nam nie jeden świąteczny wieczór. Natomiast dla poszukujących czegoś oryginalnego i nowoczesnego polecam coraz bardziej popularne ozdoby zastępujące tradycyjne choinki, przypominające swym wyglądem posturę świątecznego drzewka, a wykonane są one z naturalnych lub wtórnie wykorzystywanych materiałów, głównie  nabijanych na pręt pociętych kawałków tektury bądź sosnowych lub modrzewiowych szyszek przyklejonych na styropianowe stożki.

Uwaga!
Ubierając domową choinkę pamiętajmy o naszych braciach mniejszych, dla których możemy przybrać dziko rosnące drzewko  w lesie, parku lub ogrodzie w smakołyki, którymi pożywią się dzikie zwierzęta w czasie silnych mrozów!

6 komentarzy:

 1. Choinka to najfajnijsza tradycja gwiazdkowa.
  Bez dwóch zdań! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak bardzo fajna, tylko szkoda co roku wycinanych drzew, które potem lądują na śmietniku...

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczęście u mnie zawsze była sztuczna. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. z tą choinką to jest tak jak z babą plotkarą co to wie,że gdzieś dzwonią ale dokładnie nie wie co i gdzie w jakim kościele bo choinka to całkiem obcy dla nas obyczaj i tylko powierzchownie może nam kojarzyć się z tym co na Podhalu przetrwało w tradycji ludowego rzeźbienia wzorów geometrycznych choćby rzeźbiony na sosrębie kwiat życia i jako "podłaźnica" gdzie indziej poza Polską nieznaną a jest to wiedza dawno już przez ludzi zapomniana i dlatego wielu zawiesza jeszcze podłaźnice albo tzw. pająka nie wiedząc co to oznacza i jak pierwotnie wyglądała podłaźnica a było to oparte na pięciu figurach platońskich tworząc drzewo życia i w zasadzie tak też rozumie się drzewko bożonarodzeniowe

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiem, że choinka pochodzi z innej tradycji, w poście chodziło mi właśnie o jej symboliczne związki z podłaźnicą.

  OdpowiedzUsuń
 6. ale czy na pewno mówimy o świętach Wielkiejnocy

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.