Header Ads

Kalendarz Panslawski

Wejście w nowy rok skłoniło mnie do  rozważaniami nad sensem obecnego kalendarza. Doszłam do wniosku, że kalendarz gregoriański jest kalendarzem wadliwym. Jedną z wielu nie prawidłowości jest istnienie dnia przestępnego, który pojawia się w lutym co cztery lata. Co zatem z osobami urodzonymi 29 lutego? Kiedy obchodzą oni urodziny, co cztery lata? Rozważania te skłoniły mnie do pracy na modernizacją kalendarza. Wymyśliłam bardzo prosty kalendarz Panslawski lub Panslawistyczny. Główną zaletą kalendarza jest to, że każdy miesiąc zaczyna się w poniedziałek oraz że jest to kalendarz wieczny, mający taką samą postać co roku.. Skróciłam również tydzień z siedmiu na pięć dni więc żaden tydzień nie leży na granicy miesięcy a  każdy miesiąc zaczyna się w pierwszy dzień tygodnia i zarazem ostatni dzień miesiąca przypada na ostatni dzień tygodnia.. Kalendarz posiada 11 miesięcy trwających 30, zaś ostatni 12 miesiąc posiada 35 dni. Sumując otrzymamy 365 dni. Wyrównując różnicę wynikającą z zostających godzin, co cztery lata dodaje się dodatkowy dzień wolny niewpisany i niewliczany do kalendarza. Dzieci urodzone tego dnia do godziny 12 popołudniu w metryce otrzymują datę poprzedniego dnia zaś dzieci urodzone po godzinie 12 otrzymują datę dnia następnego. W ten sposób nie mamy problemu z urodzinami w dzień, który występuje raz co cztery lata.
Poniżej zamieszczam przykładowy wygląd kartki kalendarza. Czekam na Wasze opinie.

    1     2      3      4       5 
   6     7      8      9     10
 11   12    13    14     15
 16   17    18    19     20
  21   22    23    24     25 
   26   27    28    29     30  
--------------------------
  31   32    33    34     35  

2 komentarze:

 1. Hehe, może to i niezły pomysł, ale nie tak prosto przestawić świat do góry nogami z powodu tego, że jakiś promil osób nie może obchodzić swojego święta dokładnie w ten dzień, kiedy się urodzili ;)

  Podziwiam Cię, że chciało Ci się nad tym głowić ;) ale szczerze mówiąc jakoś już się przyzwyczaiłam do 12 miesięcy.. 7 dni tygodnia i lat przestępnych :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kalendarz, który mamy dziś został wprowadzony po to, żeby wykorzenić święta i tradycje pogańskie, w tym nasze słowiańskie. Kalendarz gregoriański jest nie tylko wadliwym, ale też prymitywnym.
  Majowie mieli już bardziej precyzyjny kalendarz, my Słowianie również mieliśmy lepszy tzw. księżycowy : 28dni X 13 miesięcy, wszystko zgodnie z fazami księżyca, co roku taka sama postać kalendarza - bez potrzeby zmian. proste! (Stąd np.pozostałości podczas świąt, że "kiedyś stawiano na stole 13potraw...".) 28dni - co tyle dni kobiety miesiączkują... wszystko jest zgodne z NATURĄ.

  Pistunko, ale twój pomysł na kalendarz też jest dobry, na pewno lepszy niż obcy-gregoriański. Ja mam w domu dwa ;) słowiański i ten z przymusu:)
  pozdrawiam, świetny blog.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.