Header Ads

Mniszek lekarski

Działania, właściwości i zastosowanie
Mniszek lekarski to roślina lecznicza popularnie zwana mleczem, dmuchawcem lub pępawą. Jako surowiec leczniczy stosuję się zarówna kwiat, liść jak i korzeń rośliny. Mniszek lekarski działa żółciopędnie, moczopędnie, oczyszczająco i wzmacniająco. Wzmacniając i poprawiając przemianę materii mniszek znajduje zastosowanie przy problemach z układem pokarmowym - zaparciach, biegunkach i niedomodze wątroby. Natomiast poprzez właściwości żółciopędne wykorzystywany jest przy kamicy żółciowej, żółtaczce i zakłóceniach pracy układu żółciowego. Pomaga także w problemach z oddawaniem moczu.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
  • Mleczko ze świeżo zerwanej rośliny wykorzystujemy bezpośrednio do wypalania brodawek i kurzajek.
  • Młode liście mniszka lekarskie, przykrywamy przykrywką na kilka, aż osiągną jasno żółty kolor. Tak przygotowane liście w połączeniu z miodem, solą śmietaną lub innymi produktami wykorzystujemy do przyrządzenia wiosennej sałatki uzupełniającej niedobór witamin.
  • Miodek majowy, do przygotowania potrzebujemy około 500 sztuk samych kwiatków mniszka lekarskiego, 1-2 kilo cukru i 2 lub 3 cytryny. Zerwane kwiaty rozkładamy na biały papier, potem zalewamy je litrem wody i gotujemy  na małym ogniu  wraz z pokrojoną cytryną przez 30 minut. Następnego dnia przecedzamy, dodajemy cukier i gotujemy, aż odparuje woda i uzyskamy konsystencję syropu. Dodajemy jeszcze sok z cytryny i całość zalewamy do słoików.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.