Header Ads

Wodne zywczaje świąteczne

W czasie równonocy wiosennej woda jest najważniejszym żywiołem świata. Pod wpływem ciepła słonecznego światła zmienia formę ze stałej - śniegu w ciekłą. Rozpływając się dokoła pobudza uśpioną ziemię, uwalniając  życiodajną siłę, która wraz z dłuższym dniem i większa mocą słońca rozgrzewa zmarzniętą ziemię a ta zaczyna rodzić, rodzić nowe życie. Wszystko zaczyna się od nowa, następuję czas wzrostu, ludzie zaczynają święta i ciężką pracą przygotowują się do nadejścia jakże dalekiego jeszcze lata..

W okresie świąt Nowego Narodzenia woda nabiera niemalże znaczenia magicznego. Zapewnia zdrowie i uwalnia moc życiową. Staję się jednym z głównych elementów obrzędów i zwyczajów wiosennych świąt. W czasie Nowego Narodzenia pierwszy raz z wodą spotykamy się podczas porządków domowych. Jak powszechnie uważano przed świętami należało wysprzątać cały dom a używana w tym celu woda zapewniała oczyszczenie. Obrzędowe oczyszczenie domu odbywało się na duża skalę, robiły to wszystkie gospodynie, stąd też dzisiejsze tak zwane wiosenne porządki. Uważano, że wraz z wiosennym sprzątaniem pozbędzie się z domu wszelkich trosk, starych problemów oraz wypędzi zimę z chaty. Bowiem według wierzeń woda zabierała wszelkie choroby a zanurzenie się w niej równoznaczne było z narodzinami nowego człowieka.

Drugim miejscem gdzie w czasie świąt spotykamy wodę jest świątynia, gdzie służy do poświęcenia potraw. Zwana jest wtedy świętą wodą, a potrawy nią święcone - święconką. Świętą wodę przynosi się również do domu, gdzie gospodarz używając świątecznej palmy święci dom i całe gospodarstwo.

Woda i równonoc wiosenna to także zwyczaj rytualnego odpędzania zimy. Kukłę zwaną Marzanną stanowiącą podobiznę zimy i jej dawnej bogini moczy się wszelkiej wodzie. Zaczynając od drobnych kałuż, strumyków, jezior aż wreszcie dochodząc do rzeki, gdzie poprzez wrzucenie do rwącej wody kończy swój żywot. Zwyczaj ten ostatecznie odpędzał zimę, która wraz z wodą "miała iść" do morza.

W świątecznym czasie woda, wykorzystywana jest nie tylko do obrzędowego posprzątania domu. Znajduję zastosowanie również w oczyszczeniu człowieka. Oczyszczenie to następowało poprzez oblanie kogoś wodą. O ile nie zachorowaliśmy, ten ludowy zwyczaj miał dodać moc życiową i zapewnić nam zdrowie... .

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.