Header Ads

Koniczyna

Czterolistna koniczyna

Koniczyna, bo chętnie jedzona przez konie występuje w Polsce w kilku gatunkach. Najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny jest koniczyna biała i koniczyna czerwona zwana też łąkową. Spędzając wolny czas na świeżym powietrzu lub podczas majowego pikniku możemy zabawić się w szukanie czterolistnej koniczyny. Koniczyna taka jest rzadkim okazem będącym mutacją pospolitej trójlistnej koniczyny. Pierwszy listek czterolistnej koniczyny oznacza nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość, a czwarty szczęście. Poprzez występowanie dodatkowego czwartego listka roślina ta uważana jest za przynoszący szczęście amulet lub talizman, zaś samo znalezienie to według przesądu dobry znak. Być może koniczyna ta jest naturalnym symbolem szczęścia poprzez utożsamienie go z czterema porami roku, czterema stronami świata, czterema żywiołami i wiatrami. Jak z tym szczęściem bywa sami na pewno się przekonaliście, ale znajdując czterolistną koniczynę możecie być naprawdę szczęśliwi, gdyż posiadacie dobry wręcz sokoli wzrok oraz niesamowitą spostrzegawczość :) .

Działania, właściwości i zastosowanie

Wróżby, wróżbami, ale przyjrzyjmy się bliżej tej roślinie, gdyż koniczyna to także roślina lecznicza. W ziołolecznictwie zastosowanie znajduje jedynie kwiat koniczyny działający głównie przeciwreumatycznie i przeciwzapalnie. Koniczyna działa również  wykrztuśnie, jako środek leczniczy stosuje się w czasie napadów kaszlu, astmie i nieżytach dróg oddechowych. Koniczyna wykazuje również właściwości  trawienne i oczyszczające, przeciwbólowe i moczopędne  wykorzystywane przy biegunkach, stanach zapalnych jelit, zapaleniu wyrostka robaczkowego, oraz upławach i zaburzeniach miesiączkowania. Zewnętrznie w postaci okładów znajduje zastosowanie przy wrzodach, stłuczeniach i trudno gojących się ranach.

Jak przyrządzamy i stosujemy?

 W postaci herbatek/naparów zalewamy  2 -3 łyżeczki suszonych kwiatów jedna szklanką gorącej wody i parzymy pod przykryciem  10 -15 minut. Tak przygotowany napar pijemy trzy razy dziennie.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.