Header Ads

Stokrotka polna

Działania, właściwości i zastosowanie

Gdzie strumyk płynie z wolna, rozsiewa zioła maj, stokrotka rosła polna, a nad nią szumiał gaj. No właśnie mamy maj więc jak tu nie napisać o tym miniaturowym rumianku. W medycynie naturalnej ta pospolita roślina trawnikowa wykorzystywana jest ze względu na właściwości moczopędne, oczyszczające oraz łagodząco wzmacniające.  W lecznictwie  zastosowanie znajduję przy dolegliwościach układu moczowego,  zaparciach i problemach z przemianą materii, oraz dolegliwościach układu oddechowego takich jak kaszel czy krwioplucie. Stokrotkę stosujemy jako lek  łagodzący  bóle i wzmacniający przy przeziębieniach. Zewnętrznie możemy stosować ją do problemów skórnych, zaś świeżo zerwane rośliny wraz z liśćmi jako zdrowy dodatek do wiosennych sałatek lub surówek.


Jak przyrządzamy i stosujemy?

  • Napar stokrotkowy uzyskamy zalewając na 10 minut 2 łyżki suszonych kwiatów szklanką wrzątku. Napar pijemy 3 razy dziennie po 1 szklance. Napar z suszonych kwiatów stokrotki możemy dodać również do kąpieli. 
  • Syrop powstanie z 2 szklanek ziela zmieszanych z 2 szklankami cukru. Następnego dnia syrop zlewamy do butelki i trzymamy w lodówce. Pijemy 1 łyżkę 3 razy dziennie.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.