Header Ads

Chaber bławatek w ziołolecznictwie


Chaber to jednoroczna roślina polna występująca głównie na polach uprawnych oraz w znacznie mniejszym stopniu na ugorach i nieużytkach rolnych. Porasta na dobrze nawożonych terenach o żyznym podłożu oraz na obszarach o ubogich glebach z niskim poziomem wapnia. Występując licznie wśród zbóż, uznawany jest przez rolników za polny chwast. Chaber jest niewielką rośliną, osiągającą maksymalnie 90 centymetrów wysokości. Kwitnienie rośliny rozpoczyna się w maju i trwa, aż do września. W tym czasie na rozgałęzionej łodydze rośliny pojawiają się rurkowate kwiaty niebieskiej barwy. Dzięki nim chaber bywa określany także modrakiem, zaś ciemnobłękitny kolor odpowiadający barwie płatków chabru nazywany jest chabrowym bądź modrym odcieniem, gdyż dawniej płatki rośliny wykorzystywano do barwienia wełny na ciemnoniebieski kolor. Jednak, chaber posiada o wiele więcej określeń, często bywa także nazywany wasiłkiem, wołoszką, głowaczem, jasieńcem lub po prostu bławatkiem.

Działania, właściwości i zastosowanie
Jako surowiec zielarski wykorzystuje się sam płatki kwiatowe chabru pozbawione koszyczka - główki kwiatowej. Wykazują one głównie działanie przeciwzapalne i moczopędne, a także w niewielkim stopniu żółciopędne. Wobec tego płatki chabru wykorzystywane są jako środek leczniczy w przypadku chorób oczu, przede wszystkim przy zapaleniu spojówek i uczuciu zmęczenia oczu oraz jęczmieniu i gradówce. Po za tym bławatek stosowany jest także na dolegliwości  układu moczowego, takich jak stany zapalne nerek i pęcherza, puchlina wodna, obrzęki, problemy z oddawaniem moczu i kamica układu moczowego. Ponadto pomaga przy lekkich schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego. Dodatkowo chaber jet również zewnętrznie stosowany do przemywania trudno gojących się ran i urazów oraz do przemywania skóry głowy przy łupieżu i grzybicy. wykazujący delikatność w działaniu, chaber zlecany jest także w leczeniu dzieci.


Jak przyrządzamy i stosujemy? 
Napar z kwiatów chabru uzyskamy zalewając pół łyżeczki surowca dwiema szklankami wrzątku. Tak przygotowany napar pijemy 2 razy dziennie. Natomiast  przygotowany z dodatkiem świetlika wykorzystujemy do okładów na chore oczy.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.