Header Ads

Lipa w ziołolecznictwie


Lipa jest wieloletnim, liściastym drzewem występującym w stanie naturalnym na terenie całego kraju. Wykorzystywana jest także jako roślina ozdobna bardzo często sadzona w miejskich parkach, przydomowych ogrodach oraz w wzdłuż alei i dróg. W ciągu swojego życia lipa może osiągnąć trzydzieści metrów wysokości. Zdarza się, że drzewa tego gatunku mogą nieznacznie przewyższyć podaną granicę, osiągając dodatkowe parę metrów wysokości więcej. Mimo, że lipa tworząc szerokie, kuliste i regularne korony posiada duże walory estetyczne, jest także bardzo pożytecznym drzewem miododajnym, które w czasie kwitnienia jest odwiedzane przez liczne stada pszczół. Ponadto lipa jest rośliną posiadającą właściwościowi lecznicze znajdujące zastosowanie w drzewoterapii i ziołolecznictwie. Kwitnienie lipy przypada na okres pomiędzy końcem czerwca, a początkiem lipca. Rozwinięty kwiat lipy jest drobny i żółtej barwy, utrzymuję się na drzewie około dwóch tygodni.

Właściwości i zastosowanie lecznicze
Jako surowca zielarskiego używa się Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się cały kwiat lipy wraz z szypułką i przykwiatkiem, pozyskiwany w pierwszych tygodniach lipca, posiadający właściwości moczopędne, napotne, osłaniające i przeciwzapalne. Surowiec zielarski posykujemy z dwóch odmian gatunkowych, lipy szerokolistnej i lipy drobnolistnej. Kwitnienie obydwóch odmian rozdzielone jest w czasie, jako pierwsza kwitnie lipa szerokolistna, zwykle dwa tygodnie wcześniej niż drobnolistna. Kwiat lipy przejawia działanie moczopędne, napotne, osłaniające i przeciwzapalne. Wobec tego wykorzystywany jest jako środek leczniczy w przypadku zapalenia i nieżytów dróg moczowych takich jak puchlina wodna, czy problemy z oddawaniem moczu. Poza tym, kwiat lipy znajduje również szerokie zastosowanie w leczeniu grypy, anginy i przeziębienia oraz wszelkich jego objawów, takich jak gorączka czy nieżyty górnych dróg oddechowych. Doskonale sprawdza się także jako środek do płukania jamy ustnej, łagodzący i likwidujący objawy w przypadku podrażnienia oraz zapalenia gardła i migdałków. Dodatkowo napar i świeże liście lipy stosowane są w postaci okładów na obrzęki, stłuczenia, wrzody oraz trudno gojące się rany.


Jak przyrządzamy i stosujemy?
Napar z kwiatów lipy uzyskamy zalewając na 15 minut 1,5 łyżki lub 2 łyżki surowca dwiema szklankami wrzątku. Tak przygotowany napar pijemy 2 - 3 razy dziennie. Z kwiatu lipy możemy uzyskać również odwar gotując 8 łyżek surowca zalanych 2 szklankami wody przez 20 minut. Tak przygotowany odwar stosuję się do kąpieli napotnych oraz do płukania jamy ustnej i okładów na rany skórne.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.