Header Ads

Koperek

Działania, właściwości i zastosowanie
Koper to popularna roślina uprawna, powszechnie wykorzystywana jako przyprawa do wiosennych i letnich obiadów, sałatek jak i kiszenia ogórków. Mimo tego koper to także  znakomita roślina lecznicza, a częste spożywanie kopru obniża ciśnienie krwi i korzystnie wpływa na proces trawienia, pobudzając czynności żołądka. Przejawia także działanie uspokajające, wykrztuśne i moczopędne, pomaga przy bezsenności, kolce i wzdęciach zarówno u dzieci jak i dorosłych oraz likwiduje nieprzyjemnych zapach z ust. Stosowany jest także przy braku pokarmu u matek zwiększając produkcję mleka a przedostając się wraz z nim wspomaga trawienie narodzonemu dziecku, uspokaja go i ułatwia zasypianie.

Zbiór surowca zielarskiego
Surowcem zielarskim jest cała roślina w tym nasiona i liście kopru ogrodowego. Liście kopru zbieramy od od wiosny do końca lata - aż do przekwitnięcia rośliny, należy zapamiętać, że liści kopru nie suszymy a mrozimy. Natomiast nasiona zbieramy wyłącznie latem.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Napar koperkowy może przygotować ze świeżych lub mrożonych liści rośliny bądź z suszonych nasion kopru, a uzyskamy go zalewając szklanką wrzątku na 10 minut 1 łyżkę surowca .

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.