Header Ads

Słonecznik

Działania, właściwości i zastosowanie
Słonecznik to popularna roślina ogrodowa, hodowana ze względów dekoracyjnych w celu pozyskiwania ozdobnego kwiatu lub nasion rośliny stanowiących główne źródło pokarmu większości ptaków zimujących w Polsce jak i smaczną przekąskę dla ludzi podczas upalnego lata. Z nasion słonecznika można pozyskiwać również olej słonecznikowy posiadający dużą zawartość tłuszczów  wielonienasyconych, wykorzystywany do gotowania i dekorowania sałatek. Ziarna słonecznika stosuje się również jako dodatek do wypieku chleba, bułek bądź ciastek. Jak surowiec lekarski stosuję się przeważnie kwiat słonecznika posiadający właściwości przeciwgorączkowe znajdujący zostawanie pod postacią nalewki w leczeniu objawów grypy, przeziębienia lub malarii. Nalewkę słonecznikową możemy stosować również jako okład na stłuczenia i siniaki, zaś maść uzyskiwana z kwiatów słonecznika używana jest na trudno gojące się rany.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Z kwiatów słonecznika przyrządzamy leczniczą nalewkę, aby ją uzyskać należy wsypać płatki kwiatu słonecznika do butelki i zalać je spirytusem. Po odstawieniu na dwa tygodnie w ciemne miejsce uzyskany płyn zlewamy do innego naczynia a pozostałe w butelce płatki zalewamy wódką ponownie na dwa tygodnie. Po czterech tygodniach zlewamy razem obydwa płyny po czym uzyskamy gotową nalewkę słonecznikową. Tak przygotowaną stosujemy 3 razy dziennie po ok. 60 kropli.

Według innego przepisu aby uzyskać nalewkę słonecznikową musimy zalać na miesiąc garść płatków słonecznika  w 50% wódką i w 50% spirytusem.

Natomiast jeszcze inny podaje, że potrzebne będzie nam 50 g płatków, które zalejemy 0,5 l wódki spirytusowej i trzymać przez 21 dni a po przefiltrowaniu na kolejne 30 dni.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.