Header Ads

Anyż

Działania, właściwości i zastosowanie
Anyż to środek spożywczy dodawany do pieczywa, ciasta i cukierków oraz  znakomita roślina lecznicza działająca mleko pędnie, wykrztuśnie i korzystnie wpływająca na proces trawienia pobudzając czynności żołądka i likwidując kolki, wzdęcia, burczenia i bóle brzucha zarówno u dorosłych, dzieci i niemowląt. Przejawia także działanie uspokajające oraz pomaga przy bezsenności, stosowany jest także przy braku pokarmu u matek zwiększając produkcję mleka a przedostając się wraz z nim wspomaga trawienie narodzonemu dziecku, uspokaja go i ułatwia zasypianie.

Jak przyrządzamy i stosujemy?

  • Napar z anyżu uzyskamy zalewając szklanką wrzątku na 10 minut 1 łyżkę surowca, taki wywar pijemy 2 łyżki lub pół szklanki od 3 do 4 razy dziennie a w przypadku niemowląt dodajemy 1 łyżkę wywaru do butelki z pokarmem dla dziecka.
  • Nalewkę z anyżu uzyskamy zalewając 20 g anyżu zalewając 250 mililitrami spirytusu i odstawiając w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Powstałą substancję zlewamy a pozostałe w butelce ziele anyżu zalewamy ponownie spirytusem na kolejne dwa godnie, po których łączymy obydwie substancję zlewając do jednej butli i stosujemy po 1 kieliszku dziennie.
  • Zmielony anyż lub kilka jego ziaren możemy dodać, także do kawy i mleka oraz do pieczenia ciast, pieczywa lub ciastek.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.