Header Ads

Pietruszka

Działania, właściwości i zastosowanie
Pietruszka to popularna roślina uprawna, powszechnie wykorzystywana jako przyprawa do obiadów - zup i ziemniaków, nieodłączny element rosołu. Częste spożywanie korzenia i nasienia pietruszki korzystnie wpływa na proces trawienia, pobudzając czynności żołądka. Pietruszka przejawia także działanie moczopędne, pomaga przy kamicy moczowej i nieżytach pęcherza. Sproszkowane nasiona pietruszki wtarte dawnym sposobem we wesoły pomagają w przypadkach wszawicy głowy.

Zbiór surowca zielarskiego
Surowcem zielarskim jest cała roślina w tym nasiona, liście i korzeń pietruszki ogrodowej. Ziele pietruszki zerwane bezpośrednio z rośliny  możemy zarówno mrozić i suszyć.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Leczniczo pietruszkę najlepiej stosować bezpośrednio jako dodatek do obiadów. Należy pamiętać, że liście pietruszki dodajemy na końcu, po przygotowaniu potrawy a nie w czasie jej gotowania.
Z nasion pietruszki możemy przyrządzić także napar, zalewając szklanką wrzątku na 10 minut 1 łyżkę surowca,  który zażywamy po pół szklanki 2-3 razy dziennie.

2 komentarze:

  1. Chętnie dowiem się więcej na temat stowarzyszenia :)
    Odnośnie kalendarza; ten 13ty miesiąc to prawdopodobnie w kalendarzu Słowian był miesiącem tzw.wyrównawczym (Świecień, Kusy, Marczyk)z tym właśnie dniem - tak, że wszystko było zgodnie z fazami księżyca i wędrówką słońca.
    Poza tym kiedyś nie istniał zegar atomowy i ludzie widoczne na niebie "znaki" regulowali dniami przejścia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że posiadasz wiedzę na temat ziół; jakie zioła - rośliny nie można łączyć ze sobą? na przykład w naparach wieloskładnikowych itp.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.