Header Ads

Wrzos zwyczajny w ziołolecznictwie


Wrzos zwyczajny to wieloletnia krzewinka dożywająca nawet do czterdziestu lat, porastająca polany i zręby leśne, suche sosnowe lasy oraz urwiskach i torfowiskach. Występuję on głównie na terenach dobrze nasłonecznionych lub pół cienistych o suchym podłożu oraz kwaśnej i piaszczystej glebie. Wrzos zwyczajny jest niskim, płożącym się po ziemi krzewem, osiągającym rozmiary od 20 do 50 centymów wysokości. Kwitnienie rośliny rozpoczyna się końcem sierpnia a początkiem września i trwa do października. Kwiaty wrzosu są drobne, dzwonkowate i ubarwiano na różowo. Tworzą tak zwane grona umieszczone na pokładającej się po ziemi gałęzi rośliny. Wrzos zwyczajny często tworzy liczne grupy, powszechnie określane jako wrzosowiska, będące niebywałą atrakcją  jesiennych spacerów po lesie.

Zastosowanie i właściwości lecznicze
Jako surowiec  zielarski wykorzystuje się głównie kwiaty wrzosu posiadający właściwości moczopędne, przeciwzapalne i napotne, przeciwreumatyczne, ścigające, trawienne oraz uspokajające i nasenne. Kwiat wrzosu znajduje zastosowanie w leczeniu problemów układu moczowego, takich jak trudności z wydalaniem moczu, kamica moczowa, choroby nerek, czy infekcje i stany zapalne dróg moczowych. Kwiat wrzosu jest również środkiem obniżającym gorączkę i łagodzącym kaszel, a także uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Ponadto kwiaty wrzosu stosuję się w dolegliwościach układu pokarmowego, gdyż pobudza one czynności żołądka, usprawniają przemianę materii, rozwiązują nieżyty przewodu pokarmowego, a także likwidują biegunkę i nerwicę żołądka. Wrzos zwyczajny znajduję również zastosowanie w przydatku reumatyzmu i wyrzutach skórny. Prócz suszonych kwiatów rośliny coraz powszechniej stosowany jest także miód  wrzosowy, wykorzystywany głównie w leczeniu prostaty.

Zbiór surowca zielarskiego
Kwiaty wrzosu zbieramy we wrześniu, w pierwszych dniach kwitnienia rośliny. Aby uzyskać surowiec zielarski ścina się górną część gałązki wrzosu, na której umieszczone są rozwinięte kwiaty rośliny. Po ususzeniu starannie oddzielamy kwiaty wrzosu od oddzielamy od pozostałych części rośliny.

Sposób użycia
Napar z kwiatów wrzosu uzyskamy zalewając 1 łyżkę surowca  zielarskiego dwiema szklankami wrzątku na 10 minut. Tak przygotowany napar zażywamy 4 razy dziennie po pół szklanki. Natomiast odwar z wrzosu otrzymamy zalewając 1 łyżkę surowca 1 szklanką wody i gotując przez 5 minut. Odwar zażywamy 2 razy dziennie. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.