Header Ads

Marchewka

Działania, właściwości i zastosowanie
Marchew - popularna roślina uprawna, występująca również w stanie dziki, wykorzystywana jest zarówno w kulinarni jak i ziołolecznictwie. Jako środek lecznicy zaleca się spożywać surową, nie gotowaną marchew w postaci surówek, przecierów lub soków. W celach leczniczych wykorzystuję się także nasiona marchwi, a korzeń znajduję szerokie zastosowanie w kuchni jak dodatek do zup i sałatek. Korzeń marchwi zwyczajnej przejawiają działanie trawienne, przeciwrobacze, moczopędne i  oczyszczające. Jako środek leczniczy stosowany jest więc przy robaczycach układu pokarmowego i problemach z przemianą materii. Marchew wykazuję właściwości wzmacniające i przeciwcukrzycowe, dlatego wykorzystywana jest przy rekonwalescencji po przebytej chorobie, a także w leczeniu żółtaczki, białaczki, blednicy czy miażdżycy. Dodatkowo często spożywanie marchwi oczyszcza krew, działa wspomagająco przy  niedokrwistości  oraz pomaga w przypadku chorób skóry  pęcherzycy i łuszczycy.

Zbiór surowca zielarskiego
Marchew zbieramy w czasie suchych i chłodnych oraz bezdeszczowych lecz pochmurnych dni, w stanie dojrzałości korzenia, czyli gdy nastąpi brązowienie naci marchewki - nadziemnej części rośliny.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Lecznico marchew jadamy surową i nie gotowaną  w całości lub w formie przetworzonej - przecierze bądź soku. Nie ma wskazanej dawki, gdyż marchwi nie można przedawkować, potocznie podaje się, że leczniczo i odżywczo powinno się przynajmniej raz dziennie jadać lub pić marchew w wybranej przez siebie formie.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.