Header Ads

Orzech włoski

Działania, właściwości i zastosowanie
Sprowadzony z ciepłych krajów do krajów europejskich orzech włoski, stał się nieodłącznym symbolem jesiennego krajobrazu. Prócz walorów smakowych owoców tego drzewa potocznie zwanych orzechami, docenianych nie tylko przez ludzi ale i zwierzęta, roślina ta jest także rośliną leczniczą, której surowcem zielarskim są zarówno owoce i łupiny owoców, liście a nawet kora. Zielarskie surowce orzecha włoskiego przejawiają działania przeciwrobaczycowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne oraz ściągające i oczyszczające. Jako środek leczniczy stosowany jest więc przy biegunkach bakteryjnych i nerwicowych, wzdęciach i nieżytach dróg trawiennych, robaczycach - głownie robakach obłych. Ze względu na działanie oczyszczające i przeciwzapalne stosowane są również zewnętrznie do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych gardła oraz do okładania lub przemywania trudno gojących się ran, wrzodów i innych problemów skórnych. Dodatkowo wywar z liści i łupin orzecha zmniejsza potliwość rąk i nóg oraz barwi skórę i włosy.

Zbiór surowca zielarskiego
Każde z surowców zielarskich orzecha włoskiego zbieramy w innym czasie. Liście zbieramy między czerwcem a lipcem, niedojrzałe owoce końcem listopada, a zielone łupiny w sierpniu, natomiast dojrzałe owoce od września do października. Łuskane  orzechy przechowujemy w ciemnych, nie plastikowych pojemnikach.


Jak przyrządzamy i stosujemy?

  • Napar z liści orzecha uzyskamy zalewając szklanką wrzątku na 10 minut 2 łyżki suszonego i posiekanego liścia orzecha włoskiego. Tak przygotowany napar pijemy po 2 szklanki dziennie.
  • Nalewkę zaś uzyskamy zalewając zmiażdżone niedojrzałe owoce lub zielone łupiny owoców spirytusem i odstawiając w ciemne miejsce na dwa tygodnie, po których zlewamy powstałą substancję a pozostałe w butelce łupiny bądź orzechy zalewamy ponownie wódką na dwa tygodnie, po których łączymy obydwie substancję. Nalewkę z orzecha pijemy 3 razy dziennie po pół kieliszka.
  • Suszone bądź świeże ziarna orzecha włoskiego możemy bezpośrednio spożywać jako przekąska lub dodatek do płatków z mlekiem lub jogurtem oraz zmielone dodawać do pieczenia ciast, pieczywa lub ciastek.

1 komentarz:

  1. Wkradł się błąd :niedojrzałe owoce zbiera się w lipcu a nie w listopadzie. Blog bardzo ciekawy i pomocny w wielu przypadkach nie wiemy jakie skarby i własną aptekę mamy w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.