Header Ads

Perz

Działania, właściwości i zastosowanie
Perz głównie znany jak chwast polowy wykorzystywany jest również jako roślina lecznicza w  w ziołolecznictwie, a także powszechnie znany i wykorzystywany był w dawnych czasach w kuchni jako dodatek do mąki przeznaczonej na wyrób chleba. Jako środek lecznicy zaleca się zażywać perz  przy problemach i chorobach dróg moczowych między innymi zapaleniu przewodów moczowych oraz kamicy moczowej, a także w przypadku problemów i nieżytów dróg oddechowych takich jak kaszel, chrypa, czy zapalenie gardła.  Perz przejawiają także działanie trawienne i wspomagające przy niedomodze wątroby oraz działanie przeciwcukrzycowe, zaś jego częste spożywanie zapobiega przed blednicą i niedokrwistością. Dodatkową właściwością kłaczy perzu jest odstraszenie robactwa i pasożytów, głownie pcheł i wszy, wobec czego można nimi wypełniać legowiska czwórnogów w celu zabezpieczenia ich przed inwazją zewnętrznych pasożytów zwierzęcych.

Zbiór surowca zielarskiego
Surowcem zielarskim są podziemne kłącza perzu. Żółte kłącza perzy suszymy po czym je kroimy na kawałki i usuwając pozostałe korzenie rośliny.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Z kłączy perzu możemy uzyskać napar przygotowany w tradycyjnej formie, który możemy pić samodzielnie lub dodawać do soków lub herbatek owocowych. Zmielony perz możemy dodać do wyrobu chleba wskazanego dla osób chorych na cukrzycę.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.