Header Ads

Pomidor

Działania, właściwości i zastosowanie
Pomidor - bardzo dobrze nam znane warzywo uprawiane  na działkach, działeczkach a nawet w skrzynkach balkonowych szeroko wykorzystywane w kulinarni w postaci surowej jako dodatek do kanapek, zup i sałatek oraz w formie przetworzonej jako przeciery, soki i koncentraty czy keczup, zastosowanie znajduję również w ziołolecznictwie. Jako środek lecznicy zaleca się spożywać pomidor  przy rekonwalescencji po przebytej chorobie jak i w jej trakcie i występowaniu wysokiej temperatury ciała oraz w przypadku chorób skórnych - wysypkach, pęcherzycach czy łuszczycach.   Pomidory przejawiają także działanie trawienne i wspomagające przy niedomodze wątroby oraz działanie przeciwnowotworowe, głównie zapobiega zachorowaniom na raka prostaty.

Zbiór surowca zielarskiego
Surowcem zielarskim są dojrzałe owoce pomidora zwane jagodami.  Zbieramy je w czasie dojrzałości, gdy osiągną odpowiedni kształt, rozmiar oraz intensywny kolor. Pomidora możemy przechowywać w postaci mrożonej.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Lecznico pomidora jadamy w postaci surowej lub w formie przetworzonej - przecierze, koncentracie bądź soku, który możemy pić lub nakładać na chorą skórę.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.