Header Ads

Jabłko

Działania, właściwości i zastosowanie
Jabłko - jadalny owoc jabłoni, występujący w różnych smakach i odmianach, spożywany bezpośrednio lub wykorzystywany do produkcji przetworów - głównie soków. Soczysty i chrupki miąższ owocu wykazuję  duże walory smakowe, dzięki czemu jabłka są jednym z najpopularniej spożywanych owoców. Dodatkowo te smakowite owoce posiadają właściwości lecznicze, zgromadzone w skórce oraz w cienkiej warstwie miąższu znajdującej się bezpośrednio pod skórką owocu. Jako środek leczniczy surowe jabłka lub ich przetwory - soki i herbatki owocowe stosuję się przy przeziębieniach oraz nieżycie oskrzeli i kaszlu , a także przy zapaleniu gardła i migdałków. Regularne spożywanie jabłek korzystnie wpływa na układ nerwowy i likwiduje nerwice, a dodatkowo wspomaga pracę wątroby oraz przemianę materii i zapobiega zaparciom. Surowe jabłka znajdują także zastosowanie w przypadku chorób serca  i układu krwionośnego, chronią przed zawałem i regulują ciśnienie krwi, a także przejawiając lekkie działanie moczopędne oczyszczają organizm z zalegających toksyn i wspomagają pracę nerek.

Zbiór surowca zielarskiego
Jabłka zbieramy jesienią gdy osiągną czerwoną barwę z domieszką żółci oraz zaczną wydzielać delikatny słodki zapach. Zebrane owoce przechowujemy w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu uważając na obicia i gniecenia, gdyż wszelkie uszkodzenia powodują psucie się owocu.  Surowcem zielarskim jabłka jest jego skórka wraz z przylegająca do niej warstwą miąższu pozyskana z dojrzałego owocu jabłoni.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Leczniczo jabłka możemy spożywać w postaci surowej, po wcześniejszym obmyciu skórki owocu. Zaleca się nie obierania jabłek, gdyż najwięcej składników odżywczych i leczniczych znajduje się w skórce owocu, nie wskazane jest również długie gotowania jabłek. Jeżeli nie lubimy spożywać jabłek wraz ze skórką, możemy wysuszyć obraną skórkę i przygotować z niej domową herbatę, a z całego owocu możemy wycisnąć zdrowy i naturalny sok owocowy.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.