Header Ads

Ziemniak

Działania, właściwości i zastosowanie
Pyra, grula, psianka, kartofel czy w końcu ziemniak, to określenia bardzo często goszczącego na naszych stołach warzywa.  Wielu z nas nie wyobraża sobie obiadu bez ziemniaków lub przygotowanych z nich frytek czy kopytek, a tym czasem ziemniaki stanowiły główne pożywienie trzody chlewnej, co ciekawsze ziemniak jest środkiem leczniczym stosowanym w medycynie ludowej w przypadku schorzeń i urazów skórnych takich jak poparzenia słoneczne, odmrożenia, wszelkie zmiany, alergie, urazy i podrażnienia skórne, a także w przypadku chorób skóry - egzemy i łuszczycy. Tak zewnętrznie stosowany ziemniak nie tylko leczy i łagodzi podrażnienia, ale także działając przeciwbólowo likwiduję ból wywołany uszkodzeniem skóry. Przeciwbólowe działanie ziemniaka znajduje także zastosowanie w niwelowaniu migren, bólów głowy i brzucha oraz bólów reumatycznych i w przypadku stanów zapalnych. Ziemniak znajduje również zastosowanie w przypadku wrzodów, zaparć, biegunek i słabej przemianie materii oraz w leczeniu zgagi i  nadkwaśności oraz kamicy żółciowej i nerkowej. Po za tym, częste spożywanie ziemniaków obniża ciśnienie krwi i wspomaga pracę serca.

Zbiór surowca zielarskiego
Surowcem zielarskim rośliny jest jej bulwa pędowych potocznie zwaną ziemniakiem. Bulwa ta jako jedyna cześć rośliny jest jadalna, pozostałe części rośliny są nie jadalne a nawet trujące.

Jak przyrządzamy i stosujemy?
Leczniczo ziemniaki stosujemy na różne sposoby, w przypadku dolegliwości układu trawiennego stosujemy je w postaci naparu z umytych obierek, lub jako sok z świeżo utartego ziemniaka. Przygotowany napar pijemy 1-4 dziennie po pół szklanki. Oprócz naparu możemy wykorzystywać również pozostałą po gotowaniu ziemniaków wodę. Zewnętrznie ziemniaki stosujemy głownie na bóle w postaci okładów zawierających ugotowane i ugniecione kartofle zawinięte w kawałek materiału. Natomiast na podrażnienia u urazy ziemniaki wykorzystujemy w postaci papki utartej z ugotowanego ziemniaka i przyłożonej na zranione miejsce. Często wykorzystywana na podrażnienia skórne jest także mąka ziemniaczana, którą posypuje się podrażnione miejsce lub dodaje do kąpieli.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.