Header Ads

Wiosenne powroty ptaków

Każdego roku końcem zimy, a początkiem wiosny, gdy na ziemi zalega jeszcze pokrywa śnieżna rozpoczynają się ptasie powroty, trwające nie przerwanie aż do końca maja. Co roczna ptasia wędrówka odbywa się zawsze w tym samym celu i tym samym kierunki. Kierowane wewnętrznym instynktem ptaki opuszczają położone w dalekich i ciepłych krajach zimowiska, aby raz jeszcze powrócić w tereny lęgowe i wydać na świat pierwszy bądź kolejny raz w życiu potomstwo. 

Jedne podróżują cicho albo samotnie, drugie głośno lub w grupie tworząc tak zwane klucze, inne pod osłoną nocy bądź wprost przeciwnie w biały dzień, jakkolwiek by nie było powracające ptaki zawsze stanowią nie lada wydarzenie dla ornitologów, miłośników Natury i zwykłych ludzi, gdyż ptasie przyloty są zwiastunami wiosny.

Jako pierwszy, bo już w drugiej połowie lutego na naszych obszarach pojawia się skowronek, zaraz po nim na przełomie lutego i marca, powracają żurawie, tworzące pokaźne i hałaśliwe klucze, które bez trudu można z daleka usłyszeć i dostrzec gołym okiem. Marzec jest również miesiącem przylotów czajki, pliszki,  stad dzikich gęsi,  szpaków oraz bocianów lecący w luźnym szyku, które jako jedne z wielu powracających ptaków są najbardziej oczekiwane przez mieszkańców polskich wsi. Zgodnie ze starą przepowiednią ich powrót przed 25 marca zwiastuje urodzajny rok, a ich bark do tegoż terminu wręcz przeciwnie złe zbiory i marny rok. 

Dzierzba gąsiorek
Kwiecień jest miesiącem powrotów większości z gniazdujących na naszych terenach ptaków. Możemy zobaczyć wtedy między innymi kukułki, kraski i dudki oraz nad rzeczne rybitwy, błotniaki, sieweczki i dzikie kaczki, a także małe ptaki mieszkające między trzcinami - wodniczka, trzciniak i rokitniczka. Na samym końcu bo w drugiej połowie kwietnia, niekiedy nawet początkiem maja zawitają do nas ptaki z gatunków muchołówkowatych - rudziki, słowiki, kopciuszki, wilgi, jerzyki, gąsiorki i jaskółki - dymówki, oknówki i brzegówki. 

Powrót ptaków może się niekiedy przesunąć w czasie, ostateczny ich powrót zależy od warunków atmosferycznych i dostępności pożywienia. Dlatego, też jako ostatnie powracają ptaki owadożerne. Zbyt wczesny przylot może nieść złe następstwa, głównie jest to brak pokarmu bądź trudne warunki, w tym zaleganie śniegu uniemożliwiającego zdobycie pożywienia. 

1 komentarz:

  1. Miło zaobserwować pierwsze zwiastuny wiosny. To bardzo budujące po długiej i "martwej" zimie.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.