Header Ads

Lawenda w ziołolecznictwie


Lawenda to wieloletnia roślina uprawna spotykana w naszym kraju jedynie na plantacja, gdyż jako roślina sprowadzona z terenów Mora Śródziemnego nie występuje w rodzimym środowisku naturalnym. Jednak, z roku na rok, lawenda zyskuje coraz to większą popularność. Zawdzięcza to swoim fioletowym kwiatom, które w czasie kwitnienia emanują przemiłą i delikatną woń. Z tego powodu chętnie sadzimy ją w przydomowych ogrodach, a także w szynkach i doniczkach na miejskich balkonach. Jednakże, piękny kolor i miły zapach to niejedyne zalety lawendy, przejawia ona bowiem właściwości lecznicze wykorzystywane w ziołolecznictwie i w sztuce kulinarnej.

Zastosowanie i właściwości lecznicze
Jako surowiec zielarski wykorzystuje się głównie kwiat lawendy wykazujący działanie moczopędne, rozkurczowe i uspokajające, relaksujące, a także bakteriobójcze. Po za tym przejawia właściwości wspomagające czynności żołądka oraz procesy trawienne. Jako środek leczniczy lawenda znajduje zastosowanie w przypadku rozdrażnienia, nerwicy, stresu i stanów nerwowych oraz często towarzyszących im migreny i bólu głowy,  nerwowych bólów brzucha i serca, uderzeń krwi oraz bezsenności. Likwiduje także wzdęcia, kolki i skurcze brzucha oraz poprawia apetyt i łagodzi niestrawność. Dodatkowo lawendę można stosować w przypadku bakteryjnych zapaleń górnych dróg oddechowych i dolegliwości pęcherza i układu moczowego. Zewnętrznie lawenda stosowana jest również na wrzody, ugryzienia, poparzenia, zapalenia i urazy skórne oraz w przypadku reumatyzmu, wszy i świerzba.

Jak stosować?
Z kwiatu lawendy przygotowujemy napar zalewając 1 łyżeczkę surowca zielarskiego szklanką wrzątku. Tak przygotowany napar zażywamy jedną bądź dwie szklanki dziennie. Z lawendy możemy uzyskać również olejek lawendowy oraz dodawać ją do kąpieli.

1 komentarz:

  1. Często miewam kłopoty z żołądkiem i nieraz męczy mnie zgaga. Może lawenda byłaby tu najwłaściwszym rozwiązaniem?

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.