Header Ads

Malwa w ziołolecznictwie

Malwa znana również jako ślaz lub prawoślaz jest rośliną dwuletnią. Jednak w sprzyjających  warunkach i podłożu bogatym w próchnicę potrafi przez kilka lat zajmować jedno stanowisko stając się rośliną wieloletnią bądź stałą. Charakterystyczną cechą malwy wyróżniającą ją z pośród innych roślin są duże, sercowate liście i duże kwiaty oraz wysokość łodygi kwiatowej, sięgająca nawet dwóch metrów wysokości. Kwitnienie stopniowe, przypadające na koniec czerwca lub początek lipca, trwające nieprzerwanie do sierpnia. Spotykane osobniki o różnorodnych ubarwieniach kwiatów Najczęściej spotykane osobniki o kwiatach biały, żółtych i kremowych, jasno oraz ciemno różowych, a także czerwonych i purpurowych. Jako pierwsze zakwitają dolne oraz górne pąki kwiatowe, następnie środkowe i szczytowe.

Zastosowanie i właściwości lecznicze
Jako surowiec zielarski wykorzystuje się kwiat, liść oraz korzeń rośliny. Wszystkie wymienione surowce zielarskie przejawiają działanie osłaniające, ściągające i wykrztuśne. Wobec tego malwa znajduje zastosowanie jako środek leczniczy w przypadku stanów zapalnych gardła i migdałków oraz nieżytach dróg oddechowych, takich jak kaszel, czy zaleganie wydzieliny. Po za tym wykorzystywane są w leczeniu biegunek, nerwicy, wrzodów i nadkwaśności żołądka, a także zewnętrznie w przypadku wrzodów, czyraków oraz trudno gojących się ran. Dodatkowo kwiat i korzeń malwy posiada właściwości moczopędne stosowane przy problemach z oddawaniem moczu.

Zbiór surowca zielarskiego
Korzeń malwy zbieramy wczesną wiosną lub jesienią po zakończonym kwitnieniu. Liście natomiast zrywamy przed rozwinięciem się pąków kwiatowych rośliny. Kwiaty zaś zbieramy w chwili kwitnienia.

Jak stosować?
Zewnętrznie napar z surowca zielarskiego stosuje się do płukania jamy ustnej oraz do przemywania i w formie okładów na urazy skórne. Napar z surowca przyrządzamy zalewając 1 łyżkę surowca zalewając dwiema szklankami wody na dzień. Wywar zażywamy 2 razy dziennie po pół szklanki.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.