Header Ads

Uprawa wrzosów


Wrzos zwyczajny to typowo leśna roślina, która z czasem zawędrowała w przydomowe ogrody i ogródki. Z roku na rok, cieszy się coraz większą popularnością, gdyż kwitnąc na przełomie sierpnia i września stał się niezaprzeczalnym zwiastunem nadchodzącej jesieni. W tym czasie stanowi on urozmaicenie oraz kluczową ozdobę jesiennego ogrodu, tarasu lub balkonu. Jednak wrzos to nie tylko ozdobna krzewinka, to także roślina lecznicza i miododajna, wiedzą to przede wszystkim zwolennicy ziołolecznictwa oraz pszczelarze, którzy z kwiatów rośliny uzyskują miód wrzosy o leczniczych właściwościach.

Zakładamy wrzosowisko
Wrzos to roślina ozdobna występująca wielu odmianach barwnych, znajdziemy wśród nich osobniki o pierwotnym różowym kolorze odpowiadającym dziko rosnącej odmianie wrzosu, a także rożne odcienie wspomnianego już  różu oraz odmiany o białym, filetowym i czerwonym kolorze kwiatów. Zanim jednak założymy nasze wrzosowisko musimy wybrać odpowiednie miejsce i przygotować dostosowane dla potrzeb wrzosów podłoże. Wrzosy to, światłolubne i wieloletnie krzewinki, sadzimy je więc na dobrze nasłonecznionym stanowisku osłoniętym od silnych podmuchów  wiatru. Podłoże w takim miejscu powinno być suche, kwaśne, lekkie i przepuszczalne oraz zawierać domieszkę piasku. Dobrym rozwiązaniem zapewniającym odpowiednie warunki glebowe dla wrzosów jest przekopanie z torfem i piaskiem podłoża w miejscu wybranym pod wrzosowisko. Wrzosowisko możemy założyć w dowolnym okresie roku wegetacyjnego, jednak ostatnim momentem na sadzenie wrzosów do gruntu jest wrzesień, czyli okres kwitnienia roślinny. Wrzosy zawsze sadzimy w grupie, im większej tym lepiej, bo uzyskamy rozległy kobierzec. Sadząc wrzosy zachowujemy 30 centymetrowe odstępy pomiędzy roślinami, gdyż wrzosy to pokładające się po ziemi oraz silnie rozstające krzewinki. Po posadzeniu wrzosów ziemię wokół nich ściółkujemy korą sosnową. Wrzosy możemy trzymać także w doniczkach i skrzynkach balkonowych, postępujemy z nimi podobnie jak w przypadku wrzosów sadzonych do gruntu. Wrzosami możemy także obsadzać rabaty i ogrody skalne.

Pielęgnacja i uprawa
Wrzosy to nie wymagające i łatwe w uprawie rośliny. Uprawiając wrzosy musimy pamiętać, że rośliny te, nie znoszą wilgoci. Duża wilgotność w podłożu sprawia, że wrzosy często gniją i chorują. Podlewamy je więc raczej rzadko, gdyż łatwo ich przelać. Uprawiając wrzosy w ogrodzie możemy nawet zrezygnować z ich podlewania. Natomiast, wrzosom trzymanym w donicach, podlewanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Wrzosy preferują ubogą glebę, tak więc nawozimy je jedynie raz w roku, wczesną wiosną. Tak naprawdę jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym zalecanym przy uprawie wrzosów jest ich przycinanie. Czynność ta sprzyja obfitszemu kwitnieniu i szybszemu rozrastaniu się rośliny, wykonujemy ją po przekwitnięciu kwiatów również wczesną wiosną. Przycinamy jedynie górne części gałęzi wrzosu, poniżej przekwitniętych pąków, usuwamy wtedy także uschnięte pąki kwiatowe oraz przemarznięte gałązki rośliny. Wrzosy to mrozoodporne krzewinki, jednak w przypadku ostrych zim zaleca się zapobiegawczo okrycie rośliny gałęźmi drzew iglastych lub agrowłókniną.

Pora kwitnienia
Wrzosy zakwitają na przełomie sierpnia i września, ich kwiat utrzymuje się przeważnie do października.W tym czasie wrzosy stanowią główną ozdobę jesiennego ogrodu. Wrzosy to rośliny zimozielone, także po przekwitnięciu także dekorują ogród zieloną barwą liści. W zależności od warunków atmosferycznych czasami zdarza się, że wrzosy kwitną do tak zwanej późnej jesieni.

1 komentarz:

Obsługiwane przez usługę Blogger.